Krzyżowiec – Diablo III

wroc-mini-off barb-mini-ico-off wiz-mini-ico-off mini-ico-krzyzowiec-ros-off monk-mini-ico-off necromancer-mini-ico-off witchdoctor_male demon-mini-ico-off

strzalka-lewo.Wróć do Diablo III
krzyzowiec-top-ros

kzyrzowiec1-ros.
kzyrzowiec2-ros


Krzyżowcy są nieugiętymi wojownikami stojącymi na straży wiary i prawa. To żywe fortece, zakute od stóp do głów w pełną zbroję płytową, dzierżące święty oręż i potężne tarcze. Po ich przejściu pozostaje jedynie szlak naznaczony zwęglonymi, dymiącymi truchłami demonów.

Podczas bitwy próżno liczyć na litość, lecz mimo to krzyżowcy ruszają do walki bez wahania, pokładając ufność w świętej magii i ciężkim pancerzu. Dobrze wyszkoleni krzyżowcy są w stanie odbijać wszelkie ataki i nie zważają nawet na potężne ciosy, które bez trudu powaliłyby słabszych wojowników. Gdy sytuacja ich do tego zmusza, mogą poświęcić szybkość i mobilność na rzecz czystej, niewzruszonej potęgi bojowej.

Gruchoczące kości korbacze i wielkie tarcze idealnie nadają się do walki w zwarciu, ale krzyżowcy nie są ograniczeni do zabijania jedynie demonów znajdujących się w zasięgu ich ręki. Gdy jeden z tych namaszczonych boską mocą wojowników rusza do boju, postępują za nim gorejące płomienie i oślepiający blask, niszczące całe hordy potworów, które miały czelność stanąć na drodze obrońcy sprawiedliwości.

kzyrzowiec5-mini-off kzyrzowiec6-mini-off kzyrzowiec7-mini-off

 

Tło fabularne

krzyzowiec-postac-ros.„Krucjata wzywa, a zatem idę”.

Przywódcy miłującego harmonię Kościoła Zakarum podjęli ongiś próbę uwięzienia Mefisto, Władcy Nienawiści, w kazamatach rozciągających się pod świątynią w Travincal. Pragnęli raz na zawsze uniemożliwić mu wodzenie śmiertelników na pokuszenie i wypaczanie ludzkich dusz.

Zawiedli.

Nie było to pierwsze potknięcie Zakarum. 200 lat wcześniej kapłan Akkhan zauważył zepsucie toczące serce jego Kościoła – wysłał więc swoich akolitów w daleką podróż z misją oczyszczenia go. „Krzyżowcami” Akkhana zostali młodzi rekruci, wybrani ze względu na przymioty, którymi się odznaczali, a przede wszystkim honor i prawość. Otrzymali gruntowne szkolenie bojowe, dzięki któremu z równą łatwością posługiwali się zarówno orężem, jak i niszczycielską magią. Ich najważniejszą cechą pozostawało jednak niezachwiane poczucie obowiązku i oddanie sprawie.

W dzisiejszych czasach pojęcie misji ku oczyszczeniu wiary, której podjęli się krzyżowcy, uległo rozszerzeniu. Nie wystarczy jedynie powstrzymywać ekspansję sił Piekieł. Zło, jeśli da mu się po temu okazję, zawsze znajdzie sposób, by powrócić, rozkwitnąć i rzucić śmiertelników na kolana. Dlatego też wędrujący krzyżowcy, często podróżujący w parach mistrz-uczeń, regularnie ścierają się z demonami grasującymi po Sanktuarium. Niektórzy walczą z potrzeby serca; inni wierzą, że dzięki ich trudowi i okupionym poświęceniem zwycięstwom spaczony Kościół Zakarum powróci do dawnej świetności. Gdy krzyżowiec umiera, uczeń przejmuje jego ekwipunek i tożsamość… Krucjata trwa – niepowstrzymana przez zimne objęcia śmierci.

Przeczytaj opowiadanie strzalka-prawo-off

 

kzyrzowiec3-mini-off kzyrzowiec4-mini-off

 

Wyposażenie

kzyrzowiec-ros-mini-1h-off kzyrzowiec-ros-mini-2h-off kzyrzowiec-ros-mini-tarcza-off

Niesienie do boju niezwykłej tarczy krzyżowca wymaga morderczego treningu, zaś sama tarcza nie służy jedynie do obrony. Krzyżowcy potrafią za pomocą tarcz
wyrąbać sobie drogę pośród nacierających przeciwników; mogą także rzucać nimi jak oszczepami lub staranować i ogłuszyć wroga. Krzyżowców szkoli się także w użyciu groźnych korbaczy – broni złożonej z pokrytej guzami i kolcami kuli przymocowanej do trzonka za pomocą ciężkiego łańcucha. Weterani wśród krzyżowców potrafią w jednej urękawiczonej dłoni dzierżyć olbrzymi, dwuręczny oręż – pod warunkiem jednak, że będą kroczyć powoli ze swoim śmiercionośnym brzemieniem.

 

Kolejne klasy dostępnego pancerza

kzyrzowiec8-ros kzyrzowiec9-ros kzyrzowiec10-ros
Ekwipunek świeżo upieczonego krzyżowca jest wystarczająco lekki, by nadawać się do dalekich podróży. Pokryty jest symbolami Zakarum, które dają widome świadectwo dziedzictwa krzyżowca – i chroni tak, jak każdy sztandar lub chorągiew. Krzyżowcy, którzy spędzili już trochę czasu na przeszukiwaniu pól bitew, zdobywają ciężkie kolczugi i kute ryngrafy, chroniące części ciała najbardziej narażone na ataki krwiożerczych demonów. Legendarni krzyżowcy zakuci są od stóp do głów w ciężką zbroję płytową godną tytanów oraz dzierżą starannie wybrane regalia. Każdego dnia zaglądają w twarz śmiertelnemu niebezpieczeństwu – nic dziwnego, że dostosowują swe odzienie do okoliczności.

pauza

Linki zewnętrzne

Ogólne

Um. aktywne
Um. pasywne
Kalkulator umiejętności

Unikalne wyposażenie

Korbacze dwuręczne
Korbacze jednoręczne
Tarcze krzyżowca

pauza-ros

— Dodatkowa wiedza —

Wierni Akkhana. Żywe twierdze Światłości. Niestrudzeni odkupiciele wiary Zakarum. Tych i wielu innych określeń można by użyć, opisując najnowszą klasę postaci, która pojawi się w Diablo III wraz z dodatkiem Reaper of Souls™.

W przeciwieństwie do pozostałych zakonów w łonie Kościoła Zakarum krzyżowcy są grupą twardo stąpających po ziemi, pragmatycznych wojowników, i na wielu płaszczyznach stanowią przeciwieństwo uduchowionych, podążających ścieżką wzniosłych ideałów paladynów. Skąd się wzięli? Jaką rolę odgrywają w Kościele Zakarum? Jak poradzą sobie z Maltaelem, gdy na horyzoncie widać już rozwijające się skrzydła Śmierci?

Powstanie Kościoła Zakarum

Wiara Zakarum powstała w dawnych wiekach, jakiś czas po zakończeniu Wojen Klanów Magów. Założycielem religii był prorok Akarat, wędrowny asceta z Xiansai. Źródła historyczne podają, że właśnie w tym ważnym momencie w dziejach ludzkości, gdy śmiertelnicy zaczęli odrzucać magię na rzecz religii, Akarat dostąpił mistycznej wizji, w której ujrzał istotę nazywaną odtąd imieniem Yaerius, co w ojczystej mowie proroka oznaczało „Syna Światłości”.

Chociaż uczeni do dziś spierają się co do natury i prawdziwego przesłania proroctwa Akarata (naukowe spory toczą się o to, czy „świetlista istota” była istotnie archaniołem Yaeriusem, czy może wizja to prostu echo ofiary Uldyssiana, który poświęcił swe życie w czasie Wojny Grzechu), jego doniosłość nie ulega wątpliwości. Powiadają, że Akarat ujrzał na niebie olśniewający przebłysk światła i energii, który rozpalił w nim wiarę, że wszyscy ludzie są potężnymi istotami Światłości i powinni odnaleźć swoje „wewnętrzne światło”, aby wieść dobre życie.

kzyrzowiec1-mini-off

Po otrzymaniu objawienia Akarat wyruszył w długą podróż przez miasta Kedżystanu, gdzie głosił słuchającym go tłumom swoje nauki, zachęcając ich do podążania za wewnętrznym światłem, które każdy człowiek miał nosić w sobie. Akarat ostatecznie zniknął z wszelkich źródeł historycznych, ale jego nauka pozostała na zawsze żywa wśród ludów Sanktuarium i posłużyła za duchowy fundament, na którym zbudowano Kościół Zakarum. (Ciekawostka: nazwa „Zakarum” wywodzi się ze słowa „Zakara”, oznaczającego „wewnętrzne światło”).

pauza-gwiazdki

U zarania – narodziny zakonu krzyżowców

Za panowania cesarza Tassary, niedługo przed tym, zanim generał Rakkis rozpoczął swój słynny pochód na Zachód, kapłan imieniem Akkhan wyczuł w Kościele Zakarum cień zepsucia. Nie wiedział on wówczas, że cień ów rzucał sam Mefisto – jeden z Najwyższych Złych, Władca Nienawiści – którego mroczne podszepty sączyły się z kamienia dusz ukrytego głęboko w kazamatach pod Świątynią Światłości w Travincal.

kzyrzowiec2-mini-off

Akkhan ślubował ocalić swoją ukochaną wiarę. Zebrał więc najpobożniejszych, najbardziej oddanych sprawie i utalentowanych wojowników, jakich zdołał znaleźć, i posłał ich w świat z misją: mieli znaleźć sposób na ostateczne oczyszczenie Zakarum z wszelkiego zepsucia. Wyruszyli oni na wschód – w kierunku dokładnie przeciwnym do generała Rakkisa i jego paladynów – albowiem zostało powiedziane, że Akarat również podążył ku wschodowi w ostatnich dniach poprzedzających swoje zniknięcie.

Tak zrodził się zakon krzyżowców.

pauza-gwiazdki

Krzyżowiec – sługa Zakarum

Weterani serii Diablo znają już religię Zakarum i z łezką w oku wspominają zapewne czas spędzony na grze paladynem – postacią świętego wojownika z Diablo II. Choć zarówno paladyni, jak i krzyżowcy, to wierni słudzy Zakarum, są oni od siebie całkowicie niezależni, a cele, które im przyświecają, nie zawsze są zbieżne.

Jaka jest więc rola krzyżowców?

O paladynach – dawniej i dziś

Najpierw przyjrzyjmy się temu, co już wiemy, i omówmy pokrótce kwestie dotyczące znanej i lubianej klasy paladyna. 1. Paladyni to wojownicy całkowicie oddani sprawie Zakarum. 2. Na przestrzeni lat powstało wiele odłamów zakonu, różniących się realizowanymi celami i zasięgiem wpływów. Wśród nich są Rycerze Zachodniej Marchii, Zakon Paladynów oraz Ręka Zakarum.

kzyrzowiec3-mini-off

Podczas wydarzeń związanych z Inkwizycją Zakarum wyszło na jaw, że Rękę Zakarum od dawna toczyło zepsucie, a sam zakon upadł na krótko po zakończeniu fabuły gry Diablo II. Przepełniony obrzydzeniem wobec spaczenia własnej wiary, zakon paladynów odłączył się od Kościoła i zbiegł na zachód, a w końcu za swą siedzibę obrał Zachodnią Marchię. Rycerze Zachodniej Marchii mieli już wówczas ugruntowaną pozycję w królestwie ustanowionym przez generała Rakkisa. Chcieli oni odciąć się od zepsucia rozsiewanego przez Mefista, toteż wchłonęli zakon paladynów, po czym zerwali wszelkie stosunki z Kościołem Światłości w Travincal.

Funkcjonujący w ramach nowego zakonu paladyni rozwinęli swoje umiejętności – niektórzy celowo, inni pod wpływem mrocznych machinacji – i z biegiem lat udoskonalili swe praktyki, czyniąc je takimi, jakimi znamy je współcześnie.

Krucjata trwa nieprzerwanie…

W przeciwieństwie do członków Zakonu Paladynów krzyżowcy stanowią elitarną grupę wybrańców, którzy bardzo długo izolowali się od wpływów świata zewnętrznego i w ciągu wieków nie zmienili się zbytnio, dzięki czemu ich przekonania i praktyki pozostały w największym stopniu zbliżone do pierwotnego nauczania Akarata. Chociaż krzyżowcy wykazują podobną paladynom zdolność do dzierżenia mocy Światłości i naginania jej do własnej woli, to ich zapał ma swoje źródło w dużo bardziej czystym poczuciu sprawiedliwości i obowiązku. Efekt ten został osiągnięty celowo: tworząc nowy zakon, Akkhan wybrał jedynie najpobożniejszych i najsilniejszych wojowników, świadomie nie zwracając się o pomoc do tych, którzy pobierali nauki od paladynów – w obawie przed wszelkimi przejawami zepsucia, które mogłyby zagrozić jego krucjacie.

kzyrzowiec4-mini-off

W wyniku swego silnego poczucia misji, pozostawania poza głównym nurtem wydarzeń w świecie oraz ostrożnego dobierania nowych członków zakon nigdy nie był zbyt liczny. Akkhan wybrał jedynie 427 krzyżowców, których posłał na wschód. Z czasem ich liczba zmalała i dziś żyje ich jedynie 341. Są dość luźno zorganizowaną grupą. Często podróżują samotnie lub w towarzystwie co najwyżej jednego ucznia, a okres terminowania trwa aż do śmierci mistrza. Gdy życie krzyżowców dobiega końca – kiedy zniedołężnieją bądź polegną chwalebnie w boju – ich podopieczni przybierają ich imiona i podejmują krucjatę, stając się tym samym częścią dziedzictwa zapoczątkowanego wiele wieków temu.

pauza-gwiazdki

Początek podróży – krzyżowiec i nefalem w jednej osobie

Tak jak w przypadku pozostałych klas postaci występujących w grze Diablo III, krzyżowiec jest nefalemem, a w jego żyłach krąży ta sama, ukryta moc potomków aniołów i demonów, która czyni niepokonanymi barbarzyńcę, łowczynię demonów, mnicha, szamana oraz czarownicę. Usłyszawszy pogłoski o tajemniczej gwieździe, która spadła z nieba, i nie znalazłszy na Wschodzie odpowiedzi na swoje pytania, krzyżowiec wyruszył w drogę do Nowego Tristram, by tam szukać upragnionego lekarstwa dla swej ginącej wiary.

Opublikowany: 21 sierpnia 2013 - Ostatnia zmiana: 4 czerwca 2017