Lokacje – Diablo III – Akt V – Wyspa Szarej Pustki

strzalka-lewo.Wróć do Lokacje – Diablo III – Akt V
Wyspa-Szarej-Pustki-top-ros

Na morzu za wami szaleje sztorm, a słona woda kłuje was w oczy i drażni rany. W waszej pamięci wciąż świeży jest obraz niezliczonych statków rozbitych o postrzępione, kamienne brzegi. Blask błyskawicy na nocnym niebie na chwilę oświetla roztaczającą się przed wami gęstwinę lasu. Przez ciężki zapach sosen i wilgotnej ziemi przebija się słodki odór rozkładu, a tysiące ślepi migoczących w ciemności łypie na was złowrogo. Jeśli wcześniej nie ogarnie was obłęd, to niechybnie padniecie ofiarami dzikich bestii zamieszkujących Wyspę Szarej Pustki.

pauza-gwiazdki

To co zagubione powinno takim pozostać

Wiele mil od wybrzeży Zachodniej Marchii leży wyspa owiana legendami. Odcięta od cywilizowanej części Sanktuarium, Wyspa Szarej Pustki była niegdyś ośrodkiem wspaniałej cywilizacji. Takie odizolowane społeczeństwa często rozwijają się w niezwykłym tempie a Wyspa Szarej Pustki nie była tutaj żadnym wyjątkiem. Jej mieszkańcy czcili tajemniczą i – jak to często bywa w Sanktuarium – pełną zła istotę. Z powodów, które do dzisiaj pozostają zagadką, ta niezwykle rozwinięta cywilizacja upadła, pozostawiając po sobie jedynie ruiny, chaos i ciążącą nad wyspą klątwę.

TY3YJ2U9Z6HF1449679254799

Na przestrzeni lat dociekliwi poszukiwacze przygód i podróżnicy morscy dostrzegali czasem w oddali zarysy tego tajemniczego lądu. Wielu zakładało jednak, że to jedynie złudzenie, czy wręcz pułapka jednej ze złych sił, które licznie nawiedzają świat. Lecz byli też i tacy, którzy nie potrafili powstrzymać ciekawości i w pogoni za sławą i bogactwem podejmowali się wyprawy na wyspę celem jej zbadania. Wszystkich tych śmiałków bez wyjątku czekał niestety tragiczny los. Albowiem po głupcach, którzy odważyli się wyruszyć w pogoń za legendą ginął wszelki słuch.

pauza-gwiazdki

Narodziny tajemnicy – tworzenie Wyspy Szarej Pustki

Tajemnica kryjąca się za wydarzeniami na Wyspie Szarej Pustki wymagała starannego podejścia, ponieważ w grę wchodziło wiele różnych wątków. Ta pełna nadprzyrodzonych zjawisk kraina budzi u przybyszów niepokój. Chcieliśmy, aby nastrój ten został oddany w każdym aspekcie i elemencie gry – od grafiki, poprzez rozgrywkę, aż po projekty potworów.

M95R5M01C7HZ1449679254674 R1UDQ72EIXX11449679254485

Po lewej: dzieło grafika koncepcyjnego Sojina Hwanga. Po prawej: szkic starszego grafika Matthew Ryana.

Stworzenie tej porośniętej lasem wyspy odbyło się błyskawicznie i bez zbędnych przestojów. Nasi graficy i projektanci wprost nie mogli się doczekać aż tchną życie w tę strefę gry, a cały proces projektowania odbył się w sposób bardziej organiczny niż robimy to zazwyczaj. Oznacza to, że potrzebowaliśmy niewielu szkiców i wytycznych – Szara Pustka była opisana w sposób tak przejrzysty i wyrazisty, że płynnie przystąpiliśmy do jej tworzenia z użyciem naszych narzędzi.

Było jasne, że aby oddać zmagania człowieka z naturą musieliśmy unikać humanoidalnych przeciwników. Starszy projektant gry, Joe Shely, uzasadnił tę decyzję w bardzo zwięzły sposób: „Wyspa Szarej Pustki ma oddawać wrażenie przebywania w lesie nocą, zupełnie samemu. To dzicz pełna naturalnych i nadprzyrodzonych zagrożeń”. Przeciwnicy na wyspie są tego odzwierciedleniem i zaliczają się do nich zarówno twory natury takie jak przedwieczny łowca i lśniąca śmierć, jak i bardziej fantastyczne stwory jak matka gniazda czy srebrnogrzbiet.

KC6XWK7DQX771449679254554 G07W59TOT2YA1449679254898

Inspirację przy tworzeniu tej strefy czerpaliśmy z wielu źródeł, ale podczas projektowania elementów morskich kluczową rolę odegrały osobiste wspomnienia grafika technicznego, Neala Wojahna, który urodził się i wychował na północno-zachodnim wybrzeżu USA. Neal opowiadał o rejonie zwanym „Cmentarzyskiem Pacyfiku”, gdzie znajduje się największa liczba wraków statków z Oceanu Spokojnego.

9FY640YZCR561449679253864 VWNMNGKE6U7R1449679253769

Po lewej: Zdjęcie autorstwa Kimona Berlina. Po prawej: Zdjęcie autorstwa Adbara.

KUJWJWH13NSH1449679254307 V6PN0Y2JNIDA1449679254364 UNUGNP57VPE21449679254431

„Szara Pustka osadzona jest w podobnym, zdradzieckim regionie. W pamięci mam żywe wspomnienia z dzieciństwa, z podróży samochodem przez wybrzeże Oregonu i widok wraków wbitych w piasek i smaganych wściekle przez nieustępliwe żywioły wody i wiatru szalejące na tle szarego nieba”.

Akcenty te widoczne są wszędzie na Wyspie Szarej Pustki i wystarczy przez chwilę wpatrzyć się w fale uderzające o brzeg i wsłuchać w szum oceanu, aby odczuć nieokiełznaną siłę żywiołów. Właśnie na oddaniu tego wrażenia zależało naszemu zespołowi.

pauza-gwiazdki

Niekończąca się eksploracja – opowieść w trybie przygodowym

Wraz z dodaniem do trybu przygodowego nowych stref, które nie są obecne w trybie kampanii, zespół twórców zdecydował się na eksperyment z nowymi sposobami prowadzenia fabuły. „Nie mogliśmy tak po prostu zacząć historii od środka”, zdradza starszy projektant poziomów, Matthew Berger. „Postawiło nas to przed wyjątkowym wyzwaniem, ponieważ tryb przygodowy nie jest nastawiony na opowiadanie historii i służy on do tego, aby gracze mogli wielokrotnie wracać do gry korzystającej z tej samej zawartości”.

P3AE4RZKR3QD1449679254041 NOU424DIPQ5J1449679254125

Pełne poznanie skomplikowanej historii Wyspy Szarej Pustki nie jest możliwe przy szybkiej rozgrywce nastawionej tylko na akcję. Badając wyspę, czytając dzienniki i będąc świadkiem przeróżnych zdarzeń będziecie powoli odkrywać jej tajemnice. Różni gracze mogą doświadczyć historii w różny sposób, a tym samym odebrać rozgrywkę w tej strefie inaczej – to od każdego poszukiwacza przygód zależy, czy będzie chciał skupić się na rozwikłaniu zagadki, czy na zabijaniu potworów i zdobywaniu łupu.

Projektowanie Wyspy Szarej Pustki było też świetną okazją do przyjrzenia się światu Sanktuarium z perspektywy innej niż Odwiecznego Konfliktu. Starszy projektant świata, Leonard Boyarsky, wyjaśnił, że opowieść na Wyspie Szarej Pustki rozwija się poprzez eksplorację, a nie wprowadzanie graczy w akcję. „Skupiliśmy się mniej na głównej narracji, a bardziej na tajemnicy i wątkach pobocznych, aby gracze musieli kompletować elementy układanki, jeśli chcą dowiedzieć się, co się stało”. Dzięki temu podejściu, świat Sanktuarium robi wrażenie większego i bardziej żywego i wiarygodnego niż kiedykolwiek – ponieważ jest to świat żyjący czymś więcej niż tylko demonami, aniołami i bohaterami.

pauza-gwiazdki

Wyspa wzywa…

Atmosfera, przeciwnicy i rozgrywka na Wyspie Szarej Pustki oddają niepokój towarzyszący odosobnieniu w obcym, tajemniczym i niebezpiecznym miejscu. Strefa ta została zaprojektowana, aby oddać uczucie desperacji towarzyszące rozbitkom lądującym na kamienistych brzegach tej leśnej wyspy. Niebezpieczeństwa czyhają tutaj z każdej strony, groźna jest zarówno fauna jak i flora, i jedynie najbardziej niezłomni odkrywcy zdołają poznać kryjące się tu tajemnice. Nie możemy się doczekać aż gracze zagłębią się w grę i zaczną odkrywać legendę o tajemniczych mieszkańcach Szarej Pustki. Strzeżcie się jednak, dzielni poszukiwacze przygód, w przeciwnym razie dołączycie do zapomnianych i nieszczęsnych ofiar pradawnego zła.

Opublikowany: 18 grudnia 2015 - Ostatnia zmiana: 16 października 2016