Rozdział I – Ciemność pochłania Tristram

strzalka-lewo.Wróć do Dziennik – Diablo III
top-kroniki-diablo

d1

Rozdział I – Ciemność pochłania Tristram

 

przycisk-poprz-off kropka-str-off kropka-str-on2 kropka-str-off kropka-str-off kropka-str-off przycisk-dalej-off

Od chwili stworzenia świata zastępy aniołów Królestwa Niebios i hordy demonów Płonących Piekieł toczą niekończącą się wojnę, zwaną Wiecznym Konfliktem. Z czasem niektórzy żołnierze obu armii, znużeni toczącymi się całe wieki bitwami, postanowili znaleźć nowe miejsce, gdzie mogliby żyć w pokoju.

pauza-gwiazdki

Użyli przeto mocy potężnego artefaktu zwanego Kamieniem Świata, by stworzyć Sanktuarium – krainę ukrytą przed mieszkańcami Niebios i Piekieł.

Demony i anioły z Sanktuarium zaczęły się łączyć w pary. I tak oto powstało pierwsze pokolenie ludzi – nefalemowie. Z biegiem czasu anioły zaczęły się obawiać ich potencjału, więc przemieniły Kamień Świata, by ograniczał potęgę ich potomków. Wraz z przemijaniem kolejnych pokoleń ludzie zatracili pamięć o odziedziczonych po przodkach tajemnych mocach.

pauza-gwiazdki

W końcu siły Niebios i Piekieł dowiedziały się o istnieniu Sanktuarium i przez świat ludzi przetoczyła się straszliwa Wojna Grzechu. Kiedy okazało się, że żadna ze stron nie zdoła przełamać impasu, rywale postanowili opuścić Sanktuarium i zostawić ludzkość własnemu losowi. Jednakże Diablo, Mefisto i Baal – Najwyżsi Źli, przywódcy Płonących Piekieł – uknuli spisek, by wykorzystać ludzi w wojnie.

Ich plan rozzłościł pomniejsze demony, które zbuntowały się, po czym zdziesiątkowały legiony Piekieł i wygnały Najwyższych Złych do Sanktuarium. Obecność Złych w świecie zauważył Tyrael – jeden z przywódców Niebios. To właśnie on założył potajemnie zakon horadrimów – magów, których misją było zniszczenie Najwyższych Złych. Dzięki Kamieniom Dusz – relikwiom zdolnym uwięzić energie najpotężniejszych demonów – horadrimowie schwytali dusze Diabla, Mefista oraz Baala i ukryli je w różnych zakątkach Sanktuarium.

pauza-gwiazdki

Przez ponad dwa stulecia Sanktuarium było wolne od knowań Najwyższych Złych – do czasu, kiedy król ludzi Leoryk osiadł w Tristram nieświadom, że w podziemiach pod miasteczkiem czaiły się złowrogie moce: uwięziony Diablo – Władca Grozy.

Kiedy moc Karmazynowego Kamienia Dusz osłabła, Diablo zdołał przeniknąć z podziemi do umysłów mieszkańców wioski. Opętany przez niego arcybiskup Lazarus, jeden z bliskich podwładnych Leoryka, uwolnił Diablo.

pauza-gwiazdki

Po uwolnieniu swego prawdziwego władcy Lazarus zaczął naginać króla do woli demona. Potajemnie przekonywał swego władcę, że zagraża mu sąsiadujący kraj – Zachodnia Marchia. Monarcha wysłał więc wyprawę wojenną ze swym synem, Aidanem, na czele.

Korzystając z nieuwagi króla, Lazarus porwał jego najmłodszego syna, księcia Albrechta, by Diablo mógł posiąść jego ciało i odzyskać cielesną postać.

Kiedy Diablo sycił się przerażeniem chłopca, zło wydostało się z podziemi i opanowało miasteczko Tristram.

pauza-gwiazdki

Powróciwszy z wyprawy, Aidan przysiągł uwolnić swego brata i wyzwolić Tristram. Na jego wezwanie do miasteczka ściągnęli bohaterowie z całego świata, w tym łotrzyca z zakonu Sióstr Niewidzącego Oka, czarownik z kedżystańskich Vizjerei oraz inni niezłomni wojownicy, prezentujący różne style walki.

Bohaterom tym pomogło kilku ocalałych mieszkańców Tristram. Kowal Griswold wykuwał i naprawiał ich rynsztunek. Wiedźma Adria dostarczała im ksiąg magicznych i mikstur. Deckard Cain – ostatni żyjący horadrim – zapewniał im wskazówki, korzystając ze swej wiedzy.

pauza-gwiazdki

Lazarus został zgładzony w podziemiach pod Tristram, a Aidan rzucił wyzwanie Diablo, który wstąpił w ciało Albrechta, zmieniając je w straszliwe monstrum. Starszy syn Leoryka zniszczył cielesną postać Diablo… lecz nie udało mu się rozbić Karmazynowego Kamienia Dusz. W obawie, że Diablo opęta więcej niewinnych ludzi, Aidan podjął rozpaczliwą próbę okiełznania demona – wbił sobie Kamień Dusz w czoło.

Znużony Aidan wrócił do Tristram, jednak nawet święto w miasteczku nie uspokoiło mrocznych energii świdrujących jego głowę. Wkrótce książę wyruszył w drogę na wschód, w poszukiwaniu odpowiedzi… oraz własnego zbawienia.

 

Opublikowany: 7 czerwca 2015 - Ostatnia zmiana: 16 października 2016