śmieci nierecyklingowalne

Dlaczego warto korzystać z ekologicznych opakowań jednorazowych?

Produkujemy codziennie całą masę śmieci, która nie podlega recyklingowi. Jest to ogromne obciążenie dla naszego środowiska i duże zagrożenie dla nas samych. Co prawda, pojawia się coraz więcej chwalebnych posunięć, które mają na celu zmniejszenie ilości śmieci, ale wciąż jest trochę zbyt mało. Jedną z takich regulacji jest położenie nacisku na częstsze korzystanie z ekologicznych opakowań jednorazowych, takich jak słomki ekologiczne, naczynia ekologiczne, naczynia z trzciny cukrowej czy też słomki słomiane. Jest to jednak kropla w morzu, dlatego każdego dnia do jednej spalarni śmieci trafia 60 ciężarówek wypełnionych śmieciami.

Około 80 proc. masy spalanych w niej odpadów przyjeżdża przyjeżdża właśnie samochodami ciężarowe. 20 proc. masy spalanych odpadów trafia do spalarni koleją – w skali roku to około 60 tys. ton. Tego rodzaju transport jest ciągle rzadkością w europejskich spalarniach. Odpady komunalne znajdujące się w kontenerach na poszczególnych wagonach zastępują kurs co najmniej jednego samochodu ciężarowego. Jeżeli przeliczyć ilość tych wagonów oraz odległość którą one pokonują a odległość to wtedy bardzo łatwo wyliczyć jaka ilość zanieczyszczeń emitowanych potencjalnie z rur dachowych tych samochodów jest dla środowiska zaoszczędzonych.

Ten kierunek wydaje się godny naśladowania we wszystkich innych spalarniach, wszak pozwala on zminimalizować ingerencję w środowisko naturalne.

Dodaj komentarz