ford drukarka 3d

Druk 3d w branży motoryzacyjnej

Druk 3d otworzył nowe możliwości przed wieloma branżami. Sektor motoryzacyjny nie jest tutaj wyjątkiem. Początkowo drukowanie 3d wykorzystywano głównie do prototypowania części samochodowych, ale z biegiem czasu zaczęto stosować je również na innych obszarach w obrębie motoryzacji, w tym do produkcji naprawdę dużych podzespołów, które składały się na niemal cale auta wydrukowane w 3d.

Druk 3d cieszy się dużym powodzeniem wśród podmiotów działających w branży motoryzacyjnej z kilku powodów. Wydruk przestrzenny pozwala przede wszystkim na wytwarzanie skomplikowanych form, wysoka precyzja, szybki czas wytwarzania oraz stosunkowo niskie koszty. To wszystko sprawia, że możliwe staje się szybkie przetestowanie nowej części w wielu różnych wariantach, dzięki czemu mniej czasu zajmuje realizacja ważnych zadań związanych z opracowywaniem nowego modelu samochodu. Przykładem polskiej firmy oferującej usługi druku 3d, która dobrze radzi sobie z tego typu zleceniami jest marka Cubic Inch. Warto również zauważyć, że niski poziom kosztów pozwala projektantom na testowanie bardziej śmiałych i oryginalnych rozwiązań oraz wdrażanie nowatorskich projektów technicznych. Bez wątpienia fakt ten będzie miał pozytywny wpływ na całą branżę motoryzacyjną, ponieważ większa kreatywność przekłada się na coraz bardziej nowoczesne modele samochodów.

Jedną z marek motoryzacyjnych, które jako pierwsze wykorzystały druk trójwymiarowy był Ford. Przedstawiciele tej korporacji zakupili pierwszą drukarkę 3d już w 1988 roku. W tej chwili Ford może pochwalić się już prawie pół milionem wydrukowanych części, a liczba ta nadal sukcesywnie rośnie. Jakby tego mało, Ford przygotował również szereg serwisów internetowych powiązanych z drukiem 3d. Można pobrać z nich projekty modeli samochodów, takich jak GT, Focus, Fiesta czy Shelby GT 350R lub zakupić pliki 3D zawierające wybrane podzespoły samochodów tej marki. Ta ostatnia funkcjonalność ma prawdziwie rewolucyjny potencjał i może bardzo mocno wpłynąć na oblicze rynku samochodowego przyszłych lat.

Dodaj komentarz